Την Τετάρτη 11/5/2022 επισκέφθηκε το σχολείο μας ο Σύλλογος ατόμων με κινητική αναπηρία «Περπατώ» για να πραγματοποιήσουμε τη δράση  «Παραολυμπιακή Ημέρα στο Σχολείο», με σκοπό τη γνωριμία των μαθητών με αθλήματα που διεξάγονται στους Παραολυμπιακούς Αγώνες. Ο Σύλλογος «Περπατώ» ιδρύθηκε το 2002  και ασχολείται με πολλούς τομείς όπως:

• Διεκδίκηση των δικαιωμάτων των αναπήρων ατόμων και την βελτίωση αυτών
  • Υποστήριξη των ατόμων με αναπηρία
  • Εκπαίδευση των ατόμων με αναπηρία στην αυτόνομη διαβίωση
  • Εκπαίδευση εθελοντών κ.α.

Στη δράση συμμετείχαν η Ε’ και ΣΤ’ τάξη του σχολείου μας. Ήρθαν σε επαφή με την καθημερινότητα και τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν τα άτομα με αναπηρία. Επιπλέον γνώρισαν τα παραολυμπιακά αθλήματα:

• Πετοσφαίριση καθιστών
  • boccia
  • goal ball

Τα παιδιά χάρηκαν πάρα πολύ με την όλη διαδικασία. Διασκέδασαν και κατανόησαν τις δυσκολίες και πως αυτές αντιμετωπίζονται από τους ανάπηρους. Επίσης γνώρισαν τα παραπάνω αθλήματα και ένιωσαν την ένταση ενός αγώνα, αλλά είδαν και την αξία της ευγενούς άμιλλας.

Παραολυμπιακή Ημέρα στο σχολείο