Όρια από ποιον και σε ποιον; Γιατί δεν με ακούει; Πρέπει να βάλω όρια στο παιδί μου; Θέτω τα σωστά όρια; Τα όρια θα με απομακρύνουν από το παιδί μου; Γιατί τα όρια είναι σημαντικά; Πώς θα τα καταφέρω; Τη Δευτέρα 23/1 ο ψυχολόγος κ. Βραχιώλιας Ευστράτιος μας έλυσε κάθε απορία! Όρια με αγάπη. Αγάπη χωρίς όρια. Για ακόμη μια φορά η ομιλία του ψυχολόγου & υπεύθυνου του Κέντρου Πρόληψης Ν. Έβρου κ. Στράτου Βραχιώλια, μας καθήλωσε. Κάθε του λέξη αποτέλεσε τροφή για σκέψη. Το σίγουρο είναι πως όλοι οι παρευρισκόμενοι εφοδιαστήκαμε με πολύτιμες συμβουλές, οι οποίες θα ενισχύσουν τον ρόλο μας είτε ως γονείς είτε ως εκπαιδευτικοί.

Ευχαριστούμε τους γονείς που ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμά μας. Τέτοιες συναντήσεις ενισχύουν τη συνεργασία και τη σχέση εκπαιδευτικών και γονέων. Κι όπως προκύπτει από πολυάριθμες μελέτες, η σχέση μεταξύ σχολείου και οικογένειας αποτελεί βασικό παράγοντα στην προώθηση της μάθησης και της σχολικής επιτυχίας των μαθητών.

Γονείς και παιδί: όρια από ποιον και σε ποιον?