Οι αιτήσεις εγγραφών στην Α’ τάξη για το σχολικό έτος 2022-2023 θα πραγματοποιηθούν από 1 έως 20 Μαρτίου 2022. Μετά την ημερομηνία αυτή οι εγγραφές θεωρούνται εκπρόθεσμες.

Το σχολικό έτος 2022-2023 στην Α΄ Τάξη του Δημοτικού Σχολείου θα φοιτήσουν οι μαθητές/τριες που γεννήθηκαν από 1-1-2016 έως και 31-12-2016.

Τα δικαιολογητικά υποβάλλονται στο σχολείο καθημερινά 10:00-12:00 μετά από ραντεβού στο τηλέφωνο 2551089913, μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου (e-mail) ή ταχυδρομείου.

Δικαιολογητικά εγγραφής στην Α’ τάξη του Δημοτικού Σχολείου
(Π.Δ. 79/1-8-2017)

• Αίτηση – υπεύθυνη δήλωση εγγραφής (η συμπλήρωση e-mail και τηλεφώνων επικοινωνίας είναι απαραίτητη). Κατεβάστε το έντυπο από εδώ.
  • Πιστοποιητικό γέννησης Δήμου ή Κοινότητας (δεν προσκομίζεται από τους γονείς/κηδεμόνες, αλλά αναζητείται από τη σχολική μονάδα μέσω του Πληροφορικού Συστήματος myschool του ΥΠΑΙΘ).
  • Βιβλιάριο Υγείας του Παιδιού (Β.Υ.Π.) ή άλλου στοιχείου, στο οποίο αποδεικνύεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια (φωτοαντίγραφα σελίδας με τα στοιχεία του παιδιού και σελίδων με τα εμβόλια από το Β.Υ.Π.).
  • Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (ΑΔΥΜ) (συμπληρώνεται από υγειονομική υπηρεσία ή τον οικογενειακό ιατρό/παιδίατρο και υποβάλλεται στη σχολική μονάδα). Κατεβάστε το έντυπο από εδώ.
  • Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο διαπιστώνεται η διεύθυνση κατοικίας του/της μαθητή/τριας (μισθωτήριο συμβόλαιο, λογαριασμός ρεύματος, τηλεφώνου κ.ά.). Οι αιτήσεις εγγραφής υποβάλλονται αποκλειστικά και μόνο στο σχολείο που ανήκουν οι μαθητές/τριες σύμφωνα με τα όρια της σχολικής περιφέρειας. Αίτηση εγγραφής δύνανται να υποβάλλουν και γονείς/κηδεμόνες που διαμένουν εκτός σχολικής περιφέρειας, εφόσον στο σχολείο φοιτούν ήδη αδέλφια του/της προς εγγραφή μαθητή/τριας.
  • Βεβαίωση Φοίτησης Νηπιαγωγείου (εκδίδεται από το Νηπιαγωγείο και προσκομίζεται από τον γονέα ή τον κηδεμόνα).
  • Σε περίπτωση μαθητών/τριών με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες και αναπηρία, οι γονείς/κηδεμόνες συνυποβάλλουν γνωμάτευση του ΚΕΣΥ ή του Ιατροπαιδαγωγικού Κέντρου (δεν αποτελεί προϋπόθεση εγγραφής).
  • (Προαιρετικά) Αίτηση-δήλωση για φοίτηση στο ολοήμερο. Η εγγραφή στο ολοήμερο γίνεται χωρίς προϋποθέσεις και τα δικαιολογητικά εγγραφής που αναφέρονται στην αίτηση-δήλωση δεν προσκομίζονται (ΦΕΚ 3838 Β’/9-9-2020) . Κατεβάστε το έντυπο από εδώ. Προσοχή: Σημειώνεται απαραίτητα:
    • η ώρα αποχώρησης,
    • αν ο μαθητής/τρια συνοδεύεται ή όχι,
    • τηλέφωνα επικοινωνίας,
    • καθώς και αν επιθυμείτε τη συμμετοχή στο τμήμα πρόωρης υποδοχής.

Όρια Σχολικών Περιφερειών Δημοτικών Σχολείων Αλεξανδρούπολης

Εγγραφές στην Α’ τάξη για το Σχολικό Έτος 2022-2023