Το φαινόμενο της ενδοσχολικής βίας και του σχολικού εκφοβισμού ή όπως έχει καθιερωθεί να λέγεται το bullying μεταξύ μαθητών λαμβάνει ανησυχητικές διαστάσεις και στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια.

Θεωρείται πλέον κοινωνικό πρόβλημα και τα κρούσματα ενδοσχολικής βίας την τελευταία δεκαετία σημειώνουν δραματική αύξηση.

Στο σχολείο μας στα πλαίσια της Παγκόσμιας Ημέρας Σχολικού Εκφοβισμού, που ήταν στις 6 Μαρτίου, την Πέμπτη 5 Μαρτίου, στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων πραγματοποιήθηκαν κάποιες δραστηριότητες προκειμένου να ευαισθητοποιήσουμε τα παιδιά μας και να τα βοηθήσουμε να αναγνωρίζουν, να αντιμετωπίζουν και να καταπολεμούν το φαινόμενο του bullying.

Αρχικά, προβλήθηκαν σχετικά βίντεο και στη συνέχεια ακολούθησε συζήτηση πάνω στα εξής θέματα:

• Τι είναι σχολικός εκφοβισμός
  • Μορφές σχολικού εκφοβισμού
  • Θύτης-θύμα
  • Αναγνώριση ανάλογων συμπεριφορών στην καθημερινότητά μας
  • Επιπτώσεις της ενδοσχολικής βίας στα παιδιά (θύτες-θύματα)
  • Τρόποι αντιμετώπισης

Οι δραστηριότητες διοργανώθηκαν από την ψυχολόγο του σχολείου μας κ. Ειρήνη Κουρτίδου-Λυγούδη και την ευχαριστούμε γι αυτό!!!!

6 Μαρτίου: Παγκόσμια Ημέρα Κατά του Σχολικού Εκφοβισμού