Το Σχολείο μας, το 11ο Δημοτικό Σχολείο Αλεξανδρούπολης, υλοποιεί το πρόγραμμα Erasmus+ με τίτλο: “Log in Nature” τα έτη 2018-2021 με τη συμμετοχή 6 χωρών, της Ελλάδας, της Πολωνίας, της Ιταλίας, της Πορτογαλίας, της Ρουμανίας και της Λετονίας.

Στόχος του προγράμματός μας είναι να ευαισθητοποιηθούν οι μαθητές μας για την ευεργετική επίδραση που μπορεί να έχει για τη σωματική και ψυχική μας υγεία, η επαφή με τη Φύση. Παράλληλα προσδοκούμε να διευρύνουμε τις γνώσεις των μαθητών μας σχετικά με τη βιοποικιλότητα και τη συμπεριφορά μας απέναντι στη Φύση.

Οι μαθητές του σχολείου μας συμμετείχαν σε ποικίλες δράσεις στα πλαίσια του προγράμματος και διεύρυναν τις γνώσεις τους, επισκέφτηκαν χώρες και ανέπτυξαν φιλίες με μαθητές από τα συνεργαζόμενα σχολεία.

Παράλληλα, με ιδιαίτερη χαρά ξεκινάμε ένα καινούριο Erasmus+ πρόγραμμα με τίτλο “Passport to Health” μαζί με σχολεία από την Πολωνία, την Ισπανία, τη Ρουμανία, τη Σλοβενία και τη Γερμανία, με συντονίστρια χώρα την Πολωνία.

Φέτος συμμετείχαμε κι εμείς στους εορτασμούς #ErasmusDays 2020 στις 15-16-17 Οκτωβρίου. Δυστυχώς οι έκτακτες καταστάσεις που ζούμε λόγω της πανδημίας του Covid-19 δεν μας επέτρεψαν να προβάλλουμε το πρόγραμμά μας όπως εμείς θα θέλαμε, δηλαδή με μια μεγάλη γιορτή στο σχολείο.

Παρόλα αυτά, γιορτάσαμε τις #ErasmusDays στις τάξεις μας, φτιάξαμε τη γωνιά #ErasmusDays στο σχολείο, μιλήσαμε για τις χώρες του προγράμματός μας, παρακολουθήσαμε video από τις επισκέψεις που πραγματοποιήσαμε, παίξαμε παιχνίδια. Ευχαριστούμε Erasmus+ για τις μοναδικές εμπειρίες που μας χαρίζεις!

Erasmus Days 2020