Γενικά (βασικά σημεία)

Κατά την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς θα ακολουθηθούν τα παρακάτω:

• Τήρηση αποστάσεων μεταξύ των μαθητών/μαθητριών και των εκπαιδευτικών.
  • Τα παιδιά θα είναι σε σταθερές ομάδες.
  • Στο χώρο του σχολείου, μαθητές και εκπαιδευτικοί θα κάνουν χρήση κατάλληλης προστατευτικής μάσκας (υφασμάτινης μη ιατρικής ή ιατρικής/χειρουργικής) (πλην εξαιρέσεων).
  • Καλός αερισμός αιθουσών – Καθαρισμός χώρων και εφαρμογή απολυμαντικού σε επιφάνειες.
  • Αποφυγή μεγάλων συναθροίσεων και επισκέψεων.
  • Αποχή από το σχολείο όσων εκδηλώνουν πυρετό ή άλλα συμπτώματα (ακόμη και ήπια) και ενημέρωση ιατρού για ιατρική εκτίμηση της κατάστασης του παιδιού.

Συμπτώματα

• Δυσκολία στην αναπνοή
  • Μυαλγίες
  • Ρίγος
  • Πονοκέφαλος
  • Δυσκαταποσία
  • Ρινική καταρροή – Συμφόρηση
  • Ναυτία/εμετός
  • Κοιλιακός πόνος/Διαρροϊκές κενώσεις

Γενικές οδηγίες εισόδου στο σχολείο

• Πριν την έλευση στο σχολείο, προληπτική θερμομέτρηση στο σπίτι.
  • Σε περίπτωση ανησυχίας, ΙΑΤΡΙΚΗ ΕΚΤΙΜΗΣΗ για την κατάσταση του παιδιού.
  • Κατά την έλευση στο σχολείο, αποφυγή συγχρωτισμού στην είσοδο. Χρήση της μάσκας στην είσοδο τόσο για τα παιδιά όσο και για τους συνοδούς.
  • Απαγορεύεται η είσοδος τρίτων στο σχολείο. Η επικοινωνία με το διευθυντή και τους διδάσκοντες γίνεται κατόπιν τηλεφωνικού ραντεβού (σε επείγουσες περιπτώσεις, χρήση μάσκας και παραμονή εκτός χώρου του σχολείου).
  • Οι επισκέπτες καταγράφονται στο βιβλίο επισκεπτών του σχολείου (αναλυτικά).
  • Οι μαθητές οδηγούνται στην τάξη τους απευθείας. Δεν μένουν στο προαύλιο.
  • Ο κάθε μαθητές θα φέρει δύο μάσκες σε χωριστά σακουλάκια ώστε να μπορεί ν’ αλλάξει σε περίπτωση που χαλάσει ή λερωθεί η μία.
  • Ο κάθε μαθητής θα έχει ατομικά σκεύη για το κολατσιό του καθώς και ατομικό παγουρίνο.
  • Ο κάθε μαθητής θα έχει απαραίτητα στην τσάντα του αντισηπτικό, υγρά μαντηλάκια και χαρτομάντηλα.
  • Το φαγητό για το Ολοήμερο θα είναι σε ισοθερμικό τσαντάκι. Δεν θα γίνεται χρήση του ψυγείου και του φούρνου.
  • Ο κάθε μαθητής θα χρησιμοποιεί μόνο τα προσωπικά του αντικείμενα. Δε δανείζει και δε δανείζεται τίποτα!
  • Για την αγορά κολατσιού από το κυλικείο η χρήση μάσκας είναι υποχρεωτική! Η σήμανση των αποστάσεων πρέπει να ακολουθείται. Μετά από τη συναλλαγή θα χρησιμοποιείται αντισηπτικό.
  • Κατά την είσοδό του στο χώρο της τουαλέτας, θα τηρεί τις αποστάσεις της σήμανσης.
  • Κατά τη διάρκεια της λειτουργίας του σχολείου, οι μαθητές θα προαυλίζονται σε διαφορετικό χρόνο και χώρο.
  • Τα παιδιά δε φέρνουν παιχνίδια στο σχολείο.
  • Σε περίπτωση που κάποιος γονέας παραλαμβάνει το παιδί του νωρίτερα, υπογράφει Υπεύθυνη Δήλωση.
  • Γονείς που εργάζονται μακριά, ενημερώνουν εγγράφως τη διεύθυνση για το άτομο που μπορεί να παραλάβει το παιδί με Υπεύθυνη Δήλωση.
  • Οι ώρες προσέλευσης και αποχώρησης κάθε τάξης είναι διαφορετικές και ορίζονται ως εξής:
    • Ώρα προσέλευσης : 8:00 – 8:15′
    • Ώρα αποχώρησης:
      • Α’-Β’ τάξη: 13:05′
      • Γ’-Δ’ τάξη: 13:10′
      • Ε’-ΣΤ’ τάξη: 13.15′
  • Πέραν της καθορισμένης ώρας, οι πόρτες παραμένουν κλειστές.

Οδηγίες λειτουργίας σχολείου